Blog

Referans mektubu nasıl yazılır?

Bu makale Referans Mektubu Nasıl Yazılır konusunu ele almaktadır.

Referans mektubunuz başvuru maddelerinden bir tanesi olup önem sıralamasında portfolyo ve niyet mektubunuzdan sonra 3. sırada olmaktadır.

Diğer başvuru maddeleriyle ilgili daha detaylı bilgiler için daha önce yayınlamış olduğumuz makalelere aşağıdaki linklere tıklayarak ulaşabilirsiniz.

,,,Amerika’da Mimarlık Yüksek Lisansı Yapmak için nasıl hazırlanmalıyım? Gerekli belgeler nelerdir?,,,,Amerika Mimarlik Yüksek Lisans basvuruları için basarılı bir Portfolyo nasıl hazırlanır?,,,,Amerikada Mimarlık Yüksek Lisansına kabul almak için niyet mektubu nasıl yazılmalı?

Referans mektubunuz hangi bölüme başvurduğunuz farketmeksizin başvurunun en önemli unsurlarından birtanesidir. Mimarlık Lisans ve Yüksek Lisans başvurularınız içinse en önemli üçüncü unsurdur.

O halde açıklayalım.

Açıkçası bu mektubu aldığınız kişinin cumhurbaskani ya da Türkiye Mimarlar Odasi Başkan olmasına hiç gerek yok ve olmamalıdır.

Aksine referans mektubunuzu beraber çalıştığınız, hem hocaniz hem de bu süre içerisinde yakın (personal) ilişki kurduğunuz birinden almalısınız ki böylece daha bireysel ve güçlü bir komposizyon oluşsun.

Peki Referans mektubunuz ne şekilde ve hangi konuları kapsayarak farklı bölümlere ayrılmalı?

Referans mektubunuz üç ana bölümden oluşarak sırasıyla şu şekilde oluşturulmalı;

1- Size referans mektubunu veren kisi hakkinda kisa bir bilgi ki boylece neden onun fikrini onemli oldugu acikca ortada olabilsin.

Size referans veren bir kimsenin söyledikleri neden ciddiye alınmalı değil mi?Siz hiç tanımadığınız bir insanın sözüne inanır mısınız? Aynı şekilde komite üyeleride bu kişinin düşüncesi ve söyledikleri neden dikkate alınmalı sorusunu her daim kendilerine sormaktadırlar.

Bu yüzden ilk paragrafın ilk cümlesi kişinin kendini az ve öz olarak tanıtmasıyla başlamalıdır.

Örnek verelim;

“Dear Review Committee Members;

I am the current dean in the Department of Architecture at Portfolio Cracker University, and a graduate and former Fellow at Portfolio Cracker.”

Bu cümle kişinin kendini ve kredibilitesini göstermesi için gayet yeterli olacaktır.

2- Sizinle arasindaki olan ilişki, birlikte calışmanın verdiği keyif, sizle calisirken kazandığı güzel tecrübeler.

Bu kısım belkide mektubun en önemli kısmıdır çünkü bir akademisyen eğer sizinle uzun zaman geçirmişse bu size tanımak için geçekten zamanı olduğunu gösterir, komite üyelerinin oluşturduğu kredibilitenin ardından sizinle olan mükemmel düşüncelerini yazması sizin neden özel olduğunuzu gösterecektir.

Örnek verelim;

“Over the last three years I have had the pleasure of sharing rich and varied experiences with Portfolio Cracker (portfoliocracker yerine sizin isminiz gelecektir.) Portfolio Cracker participated as a student in my third year design studio in the Spring of 2018 and was a student in my seminars, as a second year student.”

Bu cümlede sizinle ne şekilde ve hangi dersler aracılığı ile ilişki kurup sizi tanıdığını belirmektedir.

Sonrasında ise;

“It has been a pleasure to work with Portfolio Cracker closely over the years of —— and see her skills blossom on a steep and promising trajectory. PC is a good listener and was a committed and thoughtful student. In addition to her degree in Architecture, PC is pursuing (yapmıs oldugunuz yan dallar, bulunmus oldugunuz ogrencı gruplarındaki roller),which I believe has reinforced and strengthened her interests in the profession and has broadened her understanding of the profession.”

Bu yazıların akış şekli kişiden kişi değişebilsede ana fikri aynı olmalıdır.

3- Bu kisimda kişi sizin başarılarınızdan, calisma etkinliklerinizden ve yeteneklerinizden bahsetmelidir.

Referans mektubunu veren kişi bu bölümde sizin başarilariniz, calisma etikleriniz ve yetenekleriniz hakkinda kendi tecrubelerinide katarak bahsedip basvurdugunuz okula neler katabileceginizden bahsetmelidir.

Örnek verelim;

“I have worked closely with Portfolio Cracker in this period of time and have come to know him well. PC is not only a talented designer but a committed student. PC has a broad set of design skills that includes hand sketching, 3D digital modeling, visualization, and has a great sense of materials and methods. Portfolio Cracker has done very well in our program, recognized as a finalist in the third-year class wide competition and was named as one of four winners two winners. Portfolio Cracker would provide a great platform for (isminiz)to contribute her skills and benefit from the diverse energies at the school. It is my pleasure of give Portfolio Cracker my highest recommendation without hesitation.”

Yukarıda örneklerle bahsetmiş olduğumuz adımlar izlendiğinde etkileyici bir Referans Mektubu tam anlamıyla oluşmuş olacaktır. Lisan ve Yüksek Lisans başvurularınızda Referans Mektubunuz Portfolyo ve Niyet mektubunuzdan sonra en önemli etkendir ve doğru oluşturulduğu taktirde size diğer adayların önüne taşıyacaktır.

Daha detaylı bilgi ve bütün sorularınızı bu makaleye yorum bırakarak ve sitemiz üzerindeki formu kullanarak bize ulaştırabilirsiniz.

Lütfen bloguma subscribe olmayı unutmayın. Baska bir makalede görüşmek üzere!!

#Referansnasılyazılır #Referansmektubu

Join Archipedy to access all blog content. It is free! JOIN NOW

learn architecture online
“My first thought was, who am I to teach?”

– Mary Kate McDevitt, Skillshare teacher with 50,000 students

WATCH VIDEO

error: Content is protected !!