Blog

Amerika’da Mimar Maaşları – Tecrübe, Lokasyon, Program Bilgisi..

Amerika’da Mimar Maaşları

Amerika’da mimar maaşları ile ilgili son zamanlarda takipçilerimizden bir çok soru aldığım için sıradaki blog yazımızı Amerika’da mimarlık maaşları üzerine yazmak istedim.

Amerika’da mimar maaşları eyaletten eyalete farklılık gösterip ayrıca tecrübe, software bilgisi (AutoCAD, Revit, Rhino, SketchUp, vb.), eğitim seviyesi gibi faktörlere göre değişmektedir.

A.B.D. mimar maaşları ile ilgili genel, net bir rakam söylemek mümkün. Tüm eyaletleri göz önüne alarak sizler için genel bir listeleme yapmaya gayret edeceğim.

Eğer daha önce paylaşmış olduğumuz, “,Amerika’da Nasıl Mimar Olunur” makalemizi okumadıysanız mutlaka okumanızı öneririm.

Eğer okuduysanız, A.B.D.’ de mimar olmanın uzun bir süreç olduğunu ve okuldan mezun olduktan hemen sonra mimar sıfatını alamadığınızı ve “Mimari Tasarımcı (Architectural Designer)” ünvanı ile iş hayatına başlandığını biliyorsunuz.

Bu blog yazımızın daha açıklayıcı olması ve size bu konu ile ilgili genel bir resim çizmenize yardımcı olmak için, hem mimar maaşlarını hem de mimari tasarımcı maaşlarını birbirinden ayrı tutarak, tecrübe ve eğitim seviyesi gibi faktörleride içine katarak ayrı ayrı ele almak gerektiğini düşünüyorum.

Amerika’da Mimar Olarak İş Bulmak

,Amerika’da Nasıl Mimar Olunur makalemizde bahsettiğimiz süreçlerden geçmek, tamamlamak zaman aldığı için ister Amerika’da bir okuldan mezun olun, ister Türkiye’den Amerika’ya eğitiminizi tamamlamış olarak gelin, ilk olarak “Mimari Tasarımcı” ünvanı ile iş hayatına girecek, iş arayacaksınız.

Mimari Tasarımcı ünvanlarını kendi içinde ayırabiliriz; Architectural Designer I, II, III

Bu ayrı seviyeleri kısaca ele alıp aralarındaki farklılıklardan bahsedelim.

Architectural Designer I kategorisi mimarlık lisans eğitimini tamamlamış olan (üniversite) ve genelde 0-2 yıl aralığında tecrübesi olan ve çok komplike olmayan, başlangıç seviyesindeki mimari görevleri yerine getirebilecek tasarımcılardan oluşmakta. Bu kategoride sizden istenecek görevlerden bir kaç tanesi;

Ürün araştırması ve örnek malzeme siparişleri.
Sketchup, Rhino kullanarak proje 3D görevleri.
Supervisor’ın yakın gözlemi altında AutoCAD ve Rhino drafting görevleri.
Belirlenen tasarım süreçlerine dahil olmak.

Amerika’da Ortalama Mimar maaşı:

Tekrar edersek, mimarlık maaşları eyalete ve tecrübeye göre değişmekte. Şimdi gelin “Architectural Designer I” kategorisinde farklı lokasyon olan San Francisco (West), New York (East), ve Chicago (Mid-West) ‘yu karşılaştıralım.

Yukarıdaki tabloda görebileceğiniz gibi başlangıç levelinde alacağınız maaş, eyalet ve şehirlere göre değişmekte. Yaşam pahalılığı ve maaşınızı oranladığınızda yaşam kalitesi aynı olacaktır.

Yukarıda paylaşmış olduğum grafiklere tıklayarak aynı grafiklere ulaşabilir ya da salary.com da yeni, detaylı araştırmalarda bulunabilirsiniz.

Diğer kategorilerede kısaca değinelim.

The Architectural Designer II kategorisinde ise yine mimarlık eğitiminizi tamamlamış olup 2 ile 4 yıl arasında bir iş tecrübesine sahipsinizdir. Bu seviyede olan tasarımcılar ortaseviyeli gözlem altında teknik çizimler yapabilen, iç takım kordinasyonu sağlayabilen tasarımcılardır. Benim tecrübelerime göre, genelde tasarımcılar bu seviyeye geldiklerinde mimarlık sınavına hazırlanıp lisanslarını almaktalar.

The Architectural Designer III kıdemli tasarımcı (Senior Designer) olarak adlandırılabilir ve genelde 4 ile 7 yıl arasında bir iş tecrübesine sahipsinizidir.

Bu kategorideki tasarımcılar genelde sınırlı bir denetim ile bireysel görevler üstlenip bunları tamamlayan kişilerdir. Bu kategoride sizden istenecek görevlerden bir kaç tanesi;

Ön fiyatlandırma ve teklif paketleri hazırlamak
Construction Document hazırlama aşamasında görev üstlenme
Mimari detaylandırma
Mühendis ve diğer takımlarla koordinasyon sağlamak
Bütçe takibi

Yazımızın başında söz vermiş olduğumuz genel, ortalama maaş değerlerine bakalım.

Aşağıda ünvanlara göre ortalama mimar gelirleri ile ilgili bilgileri bulabilirsiniz.

Aşağıdaki bilgiler Payscale.com dan Mart 2021 tarihinde alınmıştır.

Mimari Stajer – $45,389
Mimari Tasarımcı – $53,709
Mimari Proje Yöneticisi – $77,896
Project Architect – $73,102
Architect (excluding naval and landscape) – $67,024

Aşağıda farklı ve ana şehire göre ortalama mimar gelirleri ile ilgili bilgileri bulabilirsiniz.

Aşağıdaki bilgiler Payscale.com dan Mart 2021 tarihinde alınmıştır. Linke tıklayarak sayfaya ulaşabilir daha detaylı, kendi tecrübe seviyenize ve ya çalışmayı düşündüğünüz şehir, eyalete göre araştırmalarda bulunabilirsiniz.

Boston – $71,979
Chicago – $65,332
Los Angeles – $72,868
New York – $68,868
San Francisco – $77,239
Seattle – 67,925

Ayrıca başka bir araştırma noktasıda US Bureau of Labor Statistics olacaktır. Bu linkten de genel bilgilere ulaşabilir, detaylı araştıramalarda bulunabilirsiniz.

Son olarak AIA Compensation Survey Salary Calculator ‘da mimarlık maaşları hakkında araştırma yapıp, bilgi edinebileceğiniz iyi bir kaynak olacaktır.

Buraya kadar okuduğunuz için teşekkür ederim. Umuyorum ki bu yazı sizin için faydalı olabilmiştir. Eğer bu konuyla ilgili sorularınız varsa Portfolio Cracker Forum‘ dan bize ulaştırabilirsiniz.

Amerika’da mimarlık maaşları ile ilgili düşünce ve görüşlerinizi duymak çok isterim. Tüm düşüncelerinizi yorum atmayı unutmayın.

Umarım Portfolio Cracker’a katılır diğer üyelerle ve bizimle iletişimde kalırsınız.

En kısa zamanda tekrar görüşmek üzere.

– Ege

#amerikadamimarmaaşları #amerikamimar

Join Archipedy to access all blog content. It is free! JOIN NOW

learn architecture online
“My first thought was, who am I to teach?”

– Mary Kate McDevitt, Skillshare teacher with 50,000 students

WATCH VIDEO

error: Content is protected !!